جستجو

در جستجوی بازماندگان ملاارازمحمد عشّاقی

تحقیق از: محمود عطاگزلی

 

ملاآنابای عطایی‌زاده (شاعر)اطلاعات از: ملاآنّابای عطایی‌زاده (شاعر) فرزند دیوان متولد 1315 ش. (سال گاو به دنیا آمده است) (76 ساله) (ولی شناسنامه‌اش به سال 1320 ش. گرفته شده است)، ساکن گچی‌سو پایین.

 

پیش از این دست‌نوشته‌هایی از ملاارازمحمد عشّاقی (شاعر ترکمن) به دستم رسیده بود. از دست‌نوشته‌‌های وی می‌توان فهمید که وی از طایفه‌ی آتا است. اما اطلاعاتی از زندگانی وی نداشتم. با شاعر معاصر، «ایشان  عطاسیدی» اهل سارجه‌کور قبلا قرار گذاشته بودیم که برویم روستای گچی‌سو با ملاآنّابای برادرزاده‌ی ملاارازمحمد عشّاقی دیداری داشته باشیم. بالاخره روز پنجشنبه 20 مهرماه 91 با «ایشان آقا» از مسیر تمرقره‌قوزی به طرف گچی‌سو راه افتادیم. تا روستای گچی سو جاده اسفالته بود. هنگامی که به روستا رسیدیم افرادی که ما را می‌دیدند با «ایشان آقا» سلام و احوالپرسی گرم می‌کردند و معلوم بود که «ایشان» با اهالی این روستا مراوده دارد. ملاآنّابای عطایی‌زاده به گرمی از ما استقبال کرد و حاصل صحبت‌های وی درباره‌ی ملاارازمحمد عشاقی به شرح ذیل است:

«هنگامی که ملاآنّابای سه سال داشته یعنی به سال 1318 ش. ملاارازمحمد عشاقی فوت کرده است و در مزار آلانگ آجی‌قوشان به خاک سپرده شده است. احتمالاً آق قلیچ حاجی محل مزار او را باید بداند.

ملاارازمحمد عشاقی از زیرتیره‌ی یوُمری Ýumry طایفه آتا است. یومری زیرتیره‌ای از تیره‌ی ایساق از زیر شاخه‌ی اوُتوْدی از شاخه‌ی عمرآتا از طایفه‌ی آتا می‌باشد. یومری و یارتی دو برادر بوده‌اند که به عنوان زیرتیره‌ای از ایساق از زیر شاخه‌ی اوُتوْدی شناخته می‌شوند. زیرتیره‌ی یارتی دو خانه بیشتر نیستند و در حاجی بک زندگی می‌کنند و در ترکمنستان نیز تعدادشان کم است.

ملاارازمحمد عشاقی فرزند قول گلدی بن جوما است. قول‌گلدی پنچ پسر به نام‌های: جوما باغشی، دیوان، ارازمحمد، مخدوم، خدر و یک دختر به نام شاسلطان (=لألیک) داشته است که همسر تویقولی حاجی عطایی (گچی‌لی) بوده است.  

صدای ملاارازمحمد عشاقی به صدای تویقلی بهنام شبیه بوده است.»


ملاآنّابای عطایی‌زاده خود شاعر است و دفتر شعری دارد که از آن عکسبرداری کردم و شعرهایش خوب و ارزشمند است.

بنابر این ملاآنّابای عطایی‌زاده برادرزاده ملاارازمحمد عشاقی است. ملاآنابای پنج پسر به نامهای: عبدالقادر، دیوان، جوما (آنّاقولی)، مخدوم، تاغان‌قیلیچ (تأشجیک) و یک دختر دارد.

از شاعران زمان حال یا گذشته پرسیدم فقط از یازگلدی کوچک (یازلی) نام برد که فوت کرده است و فرزندانش به آبادان‌تپه نزد کوچک‌های دیگر کوچ کرده‌اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید