جستجو

عرب لاله گون روستایی در دل کوه های گوللی داغ

 

 

 

روستای عرب لاله گون جزء بخش جدید التاسیس گوللی داغ می باشد که از مرکز بخش گوللی داغ 5 کیلومتر و با مراوه تپه 75 و با شهرستان کلاله 68 کیلومتر فاصله دارد. کارهای اداری روستا از طریق بخش گوللی داغ به مرکزیت شهرستان مراوه تپه صورت می پذیرد. راه میانبر، مراوه تپه را به روستا نزدیکتر می کند ولی اکثرا داد و ستد و کارهای روزمره با شهر کلاله صورت می گیرد. جمعیت روستا تقریبا 170 خانوار (800 نفر) که صد در صد تراکمه از طایفه گوگلان می باشند.
آب آشامیدنی از چشمه ی محل لوله کشی شده و برق روستا نیز در سال 1364 به شبکه ی سرتا سری وصل گردیده و دارای مخابرات می باشد ولی به علت نبود دکل مخابراتی تلفن همراه به سختی قابل ارتباط است.

عرب لاله گون روستایی است در دل طبیعت که بعد ازگذشت از روستای سیل زده ی قولاق کسن (نرسیده به گوللی داغ) واقع در ضلع شمالی جاده ی اصلی به فاصله 3 کیلومتری داخل کوه، طرفین دره ای که از داخل آن رود فصلی به نام «ساغغار توتدی» و آب چشمه نیز در آن جاریست قرار دارد ساکنین روستا در قسمت های میانی کوه سکنی گزیده اند. اهالی روستای عرب لاله گون مردمانی مهمان نواز و خونگرم هستند که از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند و کشت آفتابگردان، گندم، جو و نگهداری احشام (بز،گاو و گوسفند) از کارهای اساسی آنهاست.
در مسیر جاده ی اصلی سایت، روستای قولاق کسن واقع است که، اخیرا جمعی از اهالی سیل زده قولاق کسن در آنجا ساکن شده اند و یکجانشینی بعضی روستاهای مسیر سیل آغاز شده و امکاناتی در اختیار آنان قرار دارد. بخاطر جابجایی قسمتی از روستای عرب لاله گون در ضلع شمال شرقی سایت قولاق کسن زمینی برای اهالی عرب لاله گون نیز در نظر گرفته شده است ولی کمتر از سوی اهالی مورد استقبال قرار گرفته است.
مهندس پردل یکی از تحصیل کردگان آن روستا می گوید: هم اکنون گوللی داغ مرکز بخش است ولی بخشداری ندارد.
مرکز خدمات جهاد کشاورزی،درمانگاه،دامپزشکی ،پست بانک ،راهدارخانه ،در گوللی داغ مستقر است.
دهیار روستا وهاب شجاعی می گوید: روستای عرب لاله گون روستای باصفایی است که خانه ی بهداشت و دبستان ابتدایی فرسوده دو کلاسه مختلط با چند پایه دارد که دانش آموزان برای تحصیل دوره راهنمایی و دبیرستان به گوللی داغ تردد می نمایند.
برای دختران خوابگاه پیش بینی شده اما پسران از این نعمت محرومند.
در حال حاظر کثریت روستا با سوادند عده ای نیز بعد از اخذ دوره ی راهنمایی و بعضا در سطح دیپلم ترک تحصیل می کنند اما افراد دانشگاهی نیز کم نیستند.در موقعیت کنونی دختران بیشتر به تحصیلات علاقمند هستند تا پسران. شغل اکثر روستاییان مسیر گوللی داغ مثل سایر روستاهای کشور عزیزمان، دامداری و کشاورزی است زمین عرب لاله گون برای زراعت بسیار مناسب می باشد، زنان علاوه بر قالی بافی به کتان بافی نیز می پردازند. شجاعی ادامه داد اولین تحصیل کرده ی روستا آقای عبدالباقی شجاعی (فرهنگی بازنشسته) است و محمدامین پهلوانزاده دانشجوی کارشناس ارشد پتروشیمی در دانشگاه صنعتی شریف افتخار روستا می باشد. شایان ذکر است شهیدان روستا یحیی محمد قربانی و مشهد قربانی می باشند که در جنگ تحمیلی به فیض شهادت نائل آمدند.
به علت کوهستانی و مرغوب بودن زمین متاسفانه وسعت مراتع بسیار اندک است.
مکتب خانه روستا توسط دو تن از روحانیون محل در دو مسجد دایر است که در امور حوزه برای جوانان و خردسالان در اوقات فراغت تدریس می کنند.
در مسیر سایت قولاق کسن تا عرب لاله گون روستای کوچک بیشک تپه قرار دارد که با عبور از کوه عرب لاله گون در قسمت شمالی آن روستای قایلانگلی قرار دارد.
ما بین سایت عرب لاله گون و گوللی داغ، روستای« یلقی سورلان » (در حاشیه جاده) قرار گرفته است که چندین خانوار آن در سایت عرب لاله گون ساکن شده اند.بین سایت های قولاق کسن و سایت عرب لاله گون روستای بدون کد (کنت یری) قرار دارد که در ضلع شمالی دره ی معروف گوللی داغ واقع می باشد، عراز کهن سال، شورای «کنت یری» می گوید روستای ما دیگر قابل افزایش نیست، زمین مسکونی در حال اتمام است و ما مجبوریم به یکی از سایت های جدید کوچ کنیم و دریافت کد روستا نیز کار آسانی نیست.
حتما نام روستاهای زیبای بخش جدید التاسیس گوللی داغ فلسفه ی مختص به خود را دارد. به خاطر کمی وقت متاسفانه قادر نبودیم نزد ریش سفیدان بروم و در این خصوص جویا شوم . انشا... حتما در آینده این کار صورت خواهد پذیرفت.در خاتمه از پذیرائی وهاب شجاعی، مهندس مشهد پردل و آقای عراز کهن سال با غذای مخصوص و لذیذ (قوتاب آب پز) که مزه ی آن هنوز هم زیر زبان ماست ،بی نهایت سپاسگذارم تا باشد تفتیش کننده تمام روستاهای ایران باشیم.

به نقل از:

سایت شرکت یورت گستر

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید