جستجو

مهدی ملا بهلکه فرزند حاجی محمد

نوشته: ستاربردی فجوری
این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید


مقدمه:

ستاربردی فجوریبسیاری ازانسان ها به اتفاقاتی که درجامعه آنها رخ می دهد بی تفاوت هستند. بسیاری نیز احساس می کنندکه بایستی درگذرتاریخ تاثیرگذارباشند.چنین شخصیت هایی دراین راستا فعالیت می کنند ودرتاثیرگذاری نقشی اساسی ایفا می کنند. درلابلای برگ های تاریخ، چنین انسان هایی کم نیستند. اما درمنطقه ما نیز افرادی بوده اند که بی تفاوت به اتفاقات ورخ دادها نباشند ودراین مسیر ازتاثیرگذاران باشند. ازجمله این افراد شخصیت ها مهدی ملا بهلکه فرزند حاجی محمد است که به اختصار به شرح زندگانی وی می پردازم:

 

مهدی ملا بهلکه، از روستای دادلی غزنین

مهدی ملا بهلکه فرزند حاجی محمد،متولد 1288خورشیدی درروستای دادلی غزنین می باشد. پدرش که ازنام داران وبزرگان قوم خودبود، پس ازفوت وی، لقب خانی و کدخدایی دادلی غزنین و بسطام دره به وی واگذارشد.وی یک برادر به نام بایرام محمد داشت. مهدی ملا دوبارازدواج کرد، همسر اولش بی بی ازطایفه یلقی و ازدواج دوم نیزباخانم عایشه فرخ ازطایفه سلاق بود. نتیجه این ازدواج ها، 9پسر و4 دختربود.

مهدی ملا فردی سخنور و دانا بود. حس کمک به هم نوع و دستگیری از فقرا و نیازمندان در وجود او ریشه دوانیده بود. ازمیان توده مردم به پا خواسته بود. وی در پاییز سال1304شمسی، زمانی که لشکرجان محمد خان دولو ازشرق ترکمن صحرا وارد شد و روستاهای گلیداغ، پیش کمر،

کریم ایشان و... را فتح کرده و وارد مراوه تپه شد، نقش اساسی دراین دوران بازی کرد. مهدی ملا پس از سرکوب قیام ترکمن ها و فتح ترکمن صحرا بعنوان کدخدای دادلی غزنین و بسطام دره انتخاب شد و رهبری مردم را به دست گرفت. ایشان بعنوان کدخدا تا پایان زندگی درمیان مردم بود و درمقابل مشکلات و مصائب کمک آنها بود.وی فردی خوش رو ومهربان وازدانایان روزگار بود که بالاخره پس از84سال زندگی سرشارازمشقات به سال1372شمسی دارفانی راوداع گفت.

منابع:

1.کتاب حرکت تاریخی کرد به خراسان، کلیم الله توحدی، جلدششم، نشر واسع1386.

2.مصاحبه با جباربردی آخوند بهلکه، مراوه تپه.

 

این مقاله بخشی از مقاله ی  یدی آدلی – ایلمه باش می باشد که به قلم محقق گرانقدر ستاربردی فجوری در فصل نامه فراغی شماره39 به چاپ رسیده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید